Dekarbonizacja, dlaczego energia jądrowa jest najlepszym krokiem.

Dzisiaj argumenty za tym, żeby rozwijać w Polsce i Unii Europejskiej energetykę jądrową, przy jednoczesnej rezygnacji lub minimalizowaniu wykorzystania kopalnych oraz odnawialnych źródeł energii

Największe elektrownie atomowe na świecie – Ranking elektrowni ...

Ponieważ elektrownie jądrowe są najbezpieczniejsze

Zawsze istnieje choćby minimalne ryzyko wystąpienia błędu technicznego, w oprogramowaniu czy ludzkiego. Jednak elektrownie jądrowe są zdecydowanie bezpieczniejsze od elektrowni węglowych. Odpadów jest z nich niewiele – zwłaszcza z tych nowoczesnych, a te, które są, najprawdopodobniej będą już wkrótce z niezwykłą wydajnością recyklingowane do dalszej produkcji prądu. Katastrofa w Czarnobylu wydarzyła się dawno i przez błąd ludzki, do tego w systemie rosyjskim (radzieckim), a ta w Fukushimie wbrew obiegowej opinii na skutek napromieniowania nikogo nie zabiła. Elektrownie jądrowe są również bezpieczniejsze od wiatrowych dla zwierząt latających. Warto też zauważyć aspekt bezpieczeństwa energetycznego, czyli pewności dostaw energii. W przypadku elektrowni wiatrowych są one niepewne i bywają wręcz problematyczne. Elektrownie jądrowe są zdecydowanie pewniejsze, zabezpieczają obywateli przed brakiem dostaw prądu

Ponieważ energia jądrowa jest najbardziej ekologiczna

Wziąwszy pod uwagę troskę o przyrodę i środowisko, energetyka jądrowa to najlepsze, co w tej chwili mamy, jeśli chodzi o produkcję prądu na masową skalę, i raczej się to już nie zmieni. Będą pojawiały się nowe, coraz bardziej dokładne technologie energetyki jądrowej wykorzystujące odpady z wcześniej użytego paliwa czy termojądrowe, fuzyjne, ale zasadniczo będzie je można zaszufladkować jako „energia jądrowa”. Ich najmniej szkodliwy wpływ na naturę jest jasny, są bardzo nisko emisyjne jeśli chodzi o gazy cieplarniane i inne zanieczyszczenia w porównaniu do elektrowni węglowych czy gazowych. Nie wymagają wykorzystania ogromnych obszarów, jak w przypadku elektrowni wiatrowych, słonecznych czy spalania biomasy. Nie szkodzą ptakom i nietoperzom, jak elektrownie wiatrowe ani nie stwarzają problemów z migracją ryb, jak elektrownie wodne.  O ile tradycyjne elektrownie jądrowe muszą korzystać ze złóż uranu, którego pozyskiwanie na pewno niesie za sobą konsekwencje, to przewidywane technologie jądrowe, czyli te wykorzystujące fuzję jądrową czy bardzo wydajnie uzupełniane starszymi odpadami jądrowymi, znacznie problematyczność tej kwestii zmarginalizują.

Ponieważ energia jądrowa po wstępnej inwestycji jest tania

Inwestycja w budowę elektrowni jądrowej jest bardzo drogim przedsięwzięciem, kosztującym miliardy złotych. To prawda, ale tylko na początku. Potem koszty eksploatacji są już stosunkowo niewielkie. Jestem zdania, że skoro i tak nie wyginiemy za kilka czy kilkanaście lat, zanim koszty zwróciłyby się, warto myśleć i działać przyszłościowo i zamiast inwestować środki w nisko wydajne wiatraki, przeznaczyć je na elektrownie jądrowe. Moim zdaniem lepiej na początku wydać więcej pieniędzy na coś porządnego niż szczędzić na półśrodki. To trochę tak jak z butami: jeśli kupisz wyższej jakości, ale droższe, to na dłuższą metę i tak wyjdzie cię to taniej niż kupowanie nowych, byle jakich, co rok czy co dwa lata. Wiem, że to porównanie nie jest ściśle analogiczne do energii jądrowej i wiatrowej, ale łatwo obrazuje myśl, którą chcę przekazać.

Ponieważ elektrownie jądrowe nie psują tak krajobrazu

Jeżeli widzieliście kiedyś ogromną farmę wiatrową czy morską albo „pustynię” kolektorów słonecznych, to wiecie, że wygląda to zdecydowanie gorzej, od kompleksu elektrowni jądrowej, zwłaszcza ładnie zaprojektowanej i wykonanej. TO tylko aspekt estetyczny, ale dla mnie bardzo ważny.

Nie słuchajcie bajdurzenia polityków o energii jądrowej, bądźcie zdrowi buziaczki;*

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *